Blog - Prostym językiem o zdrowiu

Jak chronić dziecko przed otyłością?

Jak chronić dziecko przed otyłością?

Na Wasze pytanie odpowiada prof. dr hab. Ewa Stachowska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, DIETETICA

PO PIERWSZE! Warto sprawdzić nim rozwinie się problem. Jeśli wiesz o zagrożeniu możesz wdrożyć prawidłowy program żywienia od zaraz. W ten sposób zapobiegniesz problemom nim się ujawnią!

Można tego dokonać w bardzo prosty sposób, badając gen markerowy otyłości nazwany genem FTO. Oczywiście jest wiele tysięcy genów powiązanych z rozwojem otyłości, większość z nich została już dobrze poznana i przebadania. Jednak tylko jeden gen – właśnie FTO, wysunął się zdecydowanie na prowadzenie, jako gen markerowy służący do predykcji (przewidywania) otyłości. Udowodniono, że dzieci, które są nosicielami wariantu „wysokiego ryzyka otyłości” genu FTO charakteryzują się znacznie wyższą masa ciała niż ich rówieśnicy nieposiadające tej wersji genu. W badaniu przeprowadzonym na nieomal 13 tysiącach dzieci udowodniono, że dzieci z wariantem „wysokiego ryzyka otyłości” genu FTO ważą średnio o 3 kg więcej niż osoby będące nosicielami kopii „niskiego ryzyka”. Niestety ta tendencja utrzymuje się w dorosłym życiu, prowokując dodatkowo rozwój chorób związanych z otyłością.

Co mogę zrobić dla dziecka?

Sprawdzić czy jest nosicielem „wysokiego ryzyka otyłości”.

Co mogę zrobić, gdy dziecko jest nosicielem „wysokiego ryzyka otyłości” genu FTO?

Nie panikować tylko wdrożyć plan działania (żywienie i ruch) koniecznie po konsultacji z dietetykiem. Czeka Was systematyczna praca nad żywieniem, która dla dziecka jest przygodą na całe życie. Co warto zapamiętać? Działając mądrze i planowo każdy, mając nawet najmniej korzystny wariant genu FTO, może odnieść sukces i być szczupłym i długo zachować dobre zdrowie.

Co mogę zrobić, gdy dziecko nie jest nosicielem „wysokiego ryzyka otyłości” genu FTO, a mimo to jest otyłe?

Zbadać dziecko u specjalisty. Jeśli przyczyny otyłości nie leżą po stronie czynników chorobowych to oznacza, że trzeba z dzieckiem pracować. Przejrzeć jadłospisy, przeanalizować, na co dziecko wydaje pieniądze z kieszonkowego. Proszę kierować się wytycznymi zawartymi w tym i kolejnych artykułach.

Podziel się postem na Facebooku
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej