Blog - Prostym językiem o zdrowiu

Czy płaskostopie może wpłynąć na odcinek szyjny? … sieć powiązań w naszym ciele

Czy płaskostopie może wpłynąć na odcinek szyjny? … sieć powiązań w naszym ciele

Co może być przyczyną wysuniętej do przodu głowy, nierówno umieszczonych łopatek, czy mocno napiętych ścięgien Achillesa? Czy zmiana postawy ciała u DOROSŁEGO jest możliwa?
Wszystkie mięśnie w naszym ciele stanowią jedną – połączoną tkankę. Oznacza to, że brak prawidłowości w jednym mięśniu, wpływa na ustawienie innego mięśnia – czasem nawet bardzo oddalonego. Przez lata terapię prowadzono w oparciu o fakt, że mięśnie przyczepiają się do kości. Kiedy bolał odcinek lędźwiowy – masowano i rozluźniano odcinek lędźwiowy (ps. a przyczyna tkwiła np. w udzie lub odcinku szyjnym)
Często więc okazywało się, że terapia nie działa lub działa na krótki czas, ból wracał.

PS. w poszukiwaniu słów trudnych – odrobinka anatomii od Pisacza :

miesnie_przod A 3D male or human anatomy, a man with muscles and text isolated on white background

NIESTETY – TAKĄ SYTUACJĘ SPOTYKAMY RÓWNIEŻ CZĘSTO W DZISIEJSZYCH CZASACH). DLACZEGO?

 W naszym ciele funkcjonują również POWIĘZI – tkanka łączna, tworząca sieć powiązań pomiędzy naszymi strukturami. TKANKA ŁĄCZNA: więc taka, która ma zdolności kurczenia i rozciągania, a przyczepione do niej mięśnie wykonując te same czynności – często powtarzane, tworzą nawyki ruchu. Nawyki w ruchu powodują  kolejno dysfunkcje w postaci przykurczów (napięć), patologicznego rozluźnienia lub skrócenia.
Najistotniejszą kwestią w profilaktyce chorób aparatu ruchu jest znalezienie przyczyny bólu, nieprawidłowości w postawie lub wzmożonego napięcia. ORAZ DOPROWADZENIE DO RÓWNOWAGI W TEJ NIESKOŃCZONEJ SIECI POWIĄZAŃ JAKIM JEST NASZE CIAŁO.

Nie możemy ignorować jednak tego stanu, który „hodowaliśmy” w sobie przez lata. To w jaki sposób chodzimy, siedzimy, leżymy, odwracamy głowę, determinuje nasze problemy z aparatem ruchu. Miejsce bolesne to jedno, długo noszone doprowadziło do kompensacji, czyli zmian, które następowały jedna po drugiej, aby nasze ciało mogło przystosować się do zmiany. Dlatego holistyczne podejście do zmian to nie tylko kompleksowa terapia wszystkich struktur mięśniowo – powięziowych. To również (!) repedagogizacja aparatu ruchu – czyli nauka ciała nowych nawyków poruszania się, stania, siedzenia itd.

I…

  • bóle znikają – BEZPOWROTNIE
  • sylwetka nabiera bardziej kształtu – eliminujemy wady (TO MOŻLIWE NAWET U OSOBY DOROSŁEJ – o ile nie doszło do poważnych zwyrodnień w obrębie kości, wówczas to trudniejszy proces)
  • znikają bóle głowy,
  • poprawia się funkcjonowanie narządów wewnętrznych
  •  eliminujemy zły nastrój.
  • oddychamy poprawniej.

JAK? Terapia struktur mięśniowo – powięziowych, tkanek głębokich wraz ze zmianą nawyków żywieniowych i regulacją wagi.

TRUDNE? …

WARTO?…

 

Podziel się postem na Facebooku
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej