Spondylus.pl Różne oblicza sprawności

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne w naszych gabinetach ukierunkowaliśmy głównie na kompleksowość i skuteczność działań w obrębie problemów podologicznych. Wykonujemy badania w kierunku grzybic, zakażeń bakteryjnych i wirusowych. To nieodzowne działanie w zakresie specjalistycznego pedicure medycznego.

BADANIE MYKOLOGICZNE

Badanie mykologiczne pozwala na ocenę i identyfikację grzybów chorobotwórczych znajdujących się w obrębie płytki paznokciowej oraz skóry gładkiej. Jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta i trwa około 10-15 min. Pobrane zeskrobiny tego samego dnia trafiają do laboratorium,  gdzie diagnosta ocenia obecność grzybów na podstawie badania mikroskopowego oraz hodowli na odpowiednim podłożu. Niekiedy na wyniki oczekuje się do 4 tygodni. Żeby wynik badania nie wyszedł zafałszowany należy odpowiednio przygotować się do wizyty:

  • leki p/grzybicze doustne – każdy preparat doustny może mieć inną długość działania po odstawieniu, dlatego warto przeczytać w ulotce jak długo lek będzie wpływał na nasz organizm. Zazwyczaj zaleca się wykonywać badanie 3 miesiące po skończeniu zażywania lekarstwa,
  • leki p/grzybicze zewnętrzne należy odstawić 1 miesiąc przed badaniem,
  • w przypadku grzybicy skóry w dniu badania nie stosować kosmetyków,
  • nie obcinać płytki paznokciowej tydzień przed badaniem,
  • nie stosować lakierów, zmywaczy ani innych kosmetyków do 3 tygodni przed badaniem.

WYMAZ BAKTERIOLOGICZNY

Badanie pozwala na zidentyfikowanie bakterii w obrębie miejsca zmienionego chorobowo oraz ocenę na jaki antybiotyk dany szczep bakterii jest wrażliwy. Wymaz bakteriologicznych zazwyczaj zaleca się w przypadku: stanów zapalnych w obrębie wałów okołopaznokciowych, zakażenia bakteryjnego w obrębie skóry i płytki paznokciowej. Badanie jest bezbolesne, a na wynik pacjent oczekuje ok 7 dni roboczych. Przed badaniem nie należy stosować:

  • antybiotyków doustnych przez miesiąc czasu,
  • antybiotyków miejscowych przez 3 tygodnie przed badaniem,
  • preparatów odkażających w dniu badania,
  • posiew mikrobiologiczny z rany w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych z antybiogramem, celem ustalenia farmakoterapii celowanej.

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE

Wykonujemy również pobranie i ocenę wycinków do badania histopatologicznego (we współpracy z chirurgiem).

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej