Spondylus.pl Różne oblicza sprawności

Diagnoza dzieci w autokorekcie (do 7 r.ż.)

Aparat ruchu dziecka od urodzenia do 7-go roku życia przechodzi wiele przemian. Po urodzeniu do pierwszego kroku nóżki są w szpotawości ("O"), a stópki kierują się do wewnątrz, są płaskie. I rok to czas kiedy postawi I-wsze kroki i powinno to zrobić samodzielnie. W wieku 2 lat nóżki dziecka przejdą ze szpotawości w koślawość fizjologiczną ("X") i choć nadal obserwujemy płaskostopie, to bardzo ważny okres w rozwoju dziecka, stymulowane do prawidłowego rozwoju, uniknie wad postawy. Około 4 r.ż. stópka dziecka przestaje być płaska, kształtują się łuki stopy, aby w wieku 5-6 lat nóżki również stanęły "prosto".

Diagnostyka Dziecka w procesie autokorekty ma za zadanie jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości w postawie malucha. W tak młodym wieku odpowiednia stymulacja Dziecka, włączanie ćwiczeń akceptowanych i chętnie powtarzanych przez Dziecko daje świetne efekty w prawidłowym rozwoju oraz w zapobieganiu wadom postawy.

Wczesne wykrycie wad postawy, kiedy układ kostny jeszcze się kształtuje, pozwala na dobre rokowania w rozwoju prawidłowej postawy. Dlatego też, ze względu na czasookresy zmian w narządzie ruchu dzieci, zalecamy rodzicom wizyty kontrolno – diagnostyczne co pół roku.

Ćwiczenia, właściwe obuwie oraz indywidualne zestawy ćwiczeń to zadania jakie realizujemy we współpracy z rodzicami, skutecznie zapobiegając wadom postawy lub realizując procedury medyczne związane z korekcją.

JAK PRZEBIEGA WIZYTA Z DZIECKIEM?

  1. Wywiad, karta badań, analiza dokumentacji medycznej dostarczonej przez Rodzica
  2. Ocena posturalna dziecka: stopy, kolana, biodra, talia, kręgosłup, łopatki, barki,
  3. Analiza statyczna(podoskop) oceniamy rozwój stopy i stępu
  4. Ocena dynamiczna – ocena determinant chodu dziecka
  5. Zalecania, pokaz zabaw (ćwiczeń ogólnorozwojowych), porady rehabilitacyjne w zakresie profilaktyki wad postawy

ODPOWIEMY NA PYTANIA RODZICÓW I WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej