Spondylus.pl Różne oblicza sprawności

Diagnoza neurologiczna dzieci (0-1 r.ż.)

Asymetria ciała oraz napięcie mięśniowe są podstawą prawidłowej diagnostyki dziecka już w pierwszych tygodniach jego życia. Już w tym okresie możemy określić jakie predyspozycje do wad postawy ma Dziecko, właśnie po ocenie napięcia mięśniowego. W diagnozie określamy również rozwój dziecka, oraz przyczyny nieprawidłowości wskazywane przez rodziców (niepokój dziecka, kolki, krótki sen, budzenie się z płaczem, ulewanie mlekiem itd.). Wszystkie te objawy mogą być spowodowane niedostosowaniem układu neurologicznego. Ich eliminacja oraz ustabilizowanie napięcia struktur miękkich w procesie terapii pozwala dziecku na prawidłowy rozwój, a rodzicom na radość z rodzicielstwa.

Dziecko przez pierwszy rok życia pokonać musi wiele sprawności. Z pozycji leżącej, z przykurczonymi icons0338nóżkami, musi zacząć obracać się, usiąść, żeby w rezultacie wzmacniania mięśni oraz rozwoju układu kostnego wstać i zacząć kroczyć przez świat. Już w pierwszych tygodniach diagnostyka Dziecka ma duże znaczenie, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój.

CZEGO OCZEKUJEMY PO DIAGNOZIE NEUROLOGICZNEJ MALUSZKA? (metoda Vojty, Bobath’a)

  • oceny napięcia mięśniowego – wzmożone napięcie i przykurcz jednej strony (np. kiedy dziecko trzyma główkę skierowaną w jednym kierunku w znacznie częściej) może powodować utrwalone zmiany
  • oceny symetrii ciała – pamiętajmy, że asymetrie, też powinny być symetryczne po każdej stronie ciała
  • trzymanie główki: nie prawdą jest, że zbyt wczesne trzymanie główki u dziecka, świadczy o jego sile. Może to być wzmożone napięcie, któremu często towarzyszy nadaktywność i płaczliwość dziecka, niepokój
  • odruchy fizjologiczne – niektóre zanikają w pierwszych miesiącach życia
  • ocena rozwoju dziecka
  • wsparcia w opiece nad dzieckiem, pielęgnacja, zabawy rozwojowe, co wolno – a czego należy unikać w zabawie z dzieckiem, jak stymulować je do prawidłowego rozwoju.

 

 

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej