Spondylus.pl Różne oblicza sprawności

Joga medyczna

Joga to filozofia życia. To potężne narzędzie do rozwoju świadomości, łączącym ciało, umysł i ducha. Regularnie praktykowana prowadzi do odzyskania wewnętrznej równowagi i harmonii. Dlatego też joga może być elementem rehabilitacji ruchowej, jak również psychoterapii. Terapia jogą to przede wszystkim regeneracja, harmonia i relaks.

ELIMINACJA NAPIĘĆ I BÓLU -> PRAWIDŁOWA POSTAWA
JOGA daje nam rozluźnienie, uwalnia od bólu i napięć, ustawia prawidłową pozycję ciała, symetrię oraz wzmacnia ciało. Dobrze dobrana praktyka na początku jest ukierunkowana na rozluźnienie, uwolnienie niepotrzebnego napięcia, następnie na ustawienie prawidłowej postawy ciała, a na koniec – na utrwalenie efektów przez wzmocnienie mięśni.

WZMOCNIENIE MIĘŚNI – WYCISZENIE UMYSŁU -> KOREKTA WAD POSTAWY
Podczas ćwiczeń jogi jednocześnie wzmacniamy i uelastyczniamy ciało, ale także poprzez budowanie uważnej relacji z ciałem, wyciszamy umysł. WADY POSTAWY korygujemy poprzez równomierne rozkładanie siły pomiędzy prawą i lewą stroną ciała, pomiędzy górą i dołem ciała, pomiędzy przodem i tyłem.

MOBILNOŚĆ STAWÓW – MIĘŚNI
Z pakiecie ćwiczeń jogi uzyskujemy poprawę elastyczności oraz ruchomości stawów, w tym kręgosłupa. Poprzez przywrócenie symetrii i znormalizowanie napięcia mięśni uzyskujemy większy komfort poruszania się.

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA DLA KAŻDEGO
W odróżnieniu od popularnych form aktywności ruchowej, ćwiczenia jogi kładą duży nacisk na wzmacnianie mięśni posturalnych, stabilizujących. Zakres pracy w pozycjach jest zawsze dostosowany do możliwości ćwiczącego. Nie jest to praca „siłowa” – to nauka „czucia” własnego ciała.

TERAPIA ODDECHEM
Bardzo ważnym elementem pracy w jodze jest oddech, będący narzędziem do budowania uważnej relacji z ciałem i umysłem. Świadomość ciała pozwala na powolne i bezpieczne poszerzanie granic jego możliwości, aż do uzyskania pełnego komfortu ruchu. Zwykle niezauważalny oddech staje się głębszy, świadomy i uważny. Świadomy oddech nie tylko pozwala rozwijać możliwości ciała, ale także pozostawać w kontakcie z tym, co dzieje się w przestrzeni umysłu.

RÓWNOWAGA I BALANS I ZDROWIE I SZCZĘŚCIE I…
Joga to także relaks, redukcja stresu, wewnętrzny spokój, lepszy kontakt ze sobą, komfort bycia we własnym ciele. W jodze dążymy do bycia w wewnętrznej równowadze, do integracji ciała, umysłu i oddechu, do harmonijnego, spokojnego funkcjonowania, wolnego od napięć ciała i umysłu.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej