Spondylus.pl Różne oblicza sprawności

Terapia manualna

Metod usprawniania pacjentów oraz poprawy kondycji aparatu ruchu jest wiele. Wiele koncepcji terapeutycznych łączy ten sam cel, różnią się koncepcją podejścia do pacjenta. W Spondylus naszym celem jest kompleksowe podejście do Pacjenta, Sportowca oraz osób, które profilaktykę i zdrowy tryb życia stawiają na pierwszym planie, aby uniknąć poważnej rehabilitacji. W naszych gabinetach prowadzimy terapię manualną, opartą łączeniu wielu metod, tak aby uwzględnić całość struktury aparatu ruchu, nie tylko biorąc pod uwagę mięśnie i układ kostno – stawowy, ale również powięzi, punkty spustowe itd. Nasza oferta terapeutyczna to kilka procedur skierowanych do różnych grup docelowych (pacjenci z problemami neurologicznymi, osoby z zespołami bólowymi w obrębie aparatu ruchu, dzieci ze wadami postawy, oraz SPORTOWCY). Dla każdego z naszych Pacjentów przygotowujemy indywidualny plan rehabilitacji, treningu i edukacji motorycznej.

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH:

Jest formą terapii skupiającą się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w układach tkanek powoduje zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób. Długotrwałe napięcie mięśniowe oraz urazy mogą prowadzić do sklejania się poszczególnych warstw powięzi, mięśni oraz więzadeł pierwotnie stanowiących osobne struktury. Sklejenia mogą prowadzić do zaburzenia miejscowego krążenia, bólu, stanów zapalnych oraz zmiany lokalnej i globalnej mechaniki ciała. Celem masażu jest przełamywanie barier – „uwalnianie powięziowo-mięśniowe”  przez co przywrócenie naturalnej ruchomości i pozbycie się bólu.

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH – mobilizacja tkanek miękkich i punktów spustowych bólu:

Punkt spustowy to wrażliwe miejsce w obrębie nadmiernie napiętych tkanek, umiejscowione w mięśniach lub na przebiegu ich ścięgien lub powięzi, które jest bolesne pod wpływem ucisku. Występowanie punktów spustowych zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu, ogranicza elastyczność tkanek, wywołuje ból, może być przyczyną przeciążeń mechanicznych. Wyróżnia się punkty spustowe oraz punkty wrażliwe – wszystkie traktujemy jako punkty terapeutyczne tzn. takie na które możemy oddziaływać obniżając ich pobudliwość. Punkty te określane są jako nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie mięśnia szkieletowego wykazujące zwiększone napięcie wyczuwalne palpacyjnie. Są one bolesne przy nacisku i bywają przyczyną charakterystycznego bólu promieniującego, tkliwości uciskowej a nawet objawów ze strony autonomicznego układu nerwowego. Zespołowi temu towarzyszy wiele objawów, takich jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni, szczególnie po długich okresach unieruchomienia (na przykład rano po przebudzeniu), czy osłabienie siły mięśniowej.

Odblokowując te punkty doprowadza się do znacznego zmniejszenia napięcia tkankowego w danym obszarze zaburzenia, a rozluźnioną tkankę doprowadza się do prawidłowej długości, np. przy skrótach mięśni. Techniki lecznicze stosowane w obniżaniu pobudliwości punktów spustowych określa fizjoterapeuta, w zależności od stanu pacjenta, oraz jego wrażliwości na ból.

ROZLUŹNIANIE POWIĘZIOWE:

Powięź to włóknista tkanka, która otacza ciało pod skórą i przedziela mięśnie oraz grupy mięśniowe dzieląc je na warstwy. Sprężyste właściwości tkanki łącznej oraz jej występowanie wszechobecne w ciele pozwala na uzyskanie i przekazanie informacji o stanie napięcia struktur za pomocą PASM POWIĘZIOWYCH z każdego rejonu ciała. Zmiany w obrębie powięzi mogą powodować powstawanie nieprawidłowych napięć, które pociągając struktury kostne w nieprawidłowych kierunkach, doprowadzają do kompresji w stawach, powodując ból i dysfunkcję. Struktury nerwowe i naczynia krwionośne mogą być uciskane zaburzając ich funkcję, co doprowadza również do zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Rozluźnianie powięziowe– to terapia manualna, w której pacjent nie wykonuje żadnej czynności. System napięć stwarza nieograniczone możliwości pracy metodami terapii manualnej. Przy pomocy technik pracy z tkanką miękką poprzez punkty spustowe wpływamy na regulację napięć w strukturach odległych i głębokich. Powiezie łączą się w taśmy mięśniowo-powięziowe, „pasy” utrzymujące i spinające szkielet człowieka. Terapeuta poszukuje ograniczenia w przesuwalności powięzi i wykorzystując rozluźnienie likwiduje zaburzenia.

OBJAWY NAPIĘTYCH POWIĘZI:

 • chłodne ręce, stopy, drętwienia, ciężkie kończyny,
 • wrażenie otępienia,
 • zmęczenie nieustanne,
 • bezsenność lub nadmierna senność,
 • ciężar, wrażenie opuchnięcia lub wręcz opuchnięcie,
 • problem z „czuciem” określonego miejsca w ciele,
 • promieniowanie jakby drażnienie prądem.

FUNKCJONALNA TERAPIA MANUALNA wg BRIANA MULLIGANA
Metoda polega na biernym ruchu terapeuty połączonym z czynnym ruchem pacjenta. Techniki używane w terapii oddziaływają bezpośrednio na stawy, natomiast pośrednio na układ nerwowy oraz mięśnie. Metoda wykorzystywana jest głównie do zaburzeń mechanicznych stawów. Główną zaletą koncepcji jest całkowita bezbolesność podczas wykonywania terapii. Metoda ma szerokie zastosowanie  m.in. w takich schorzeniach jak: bóle głowy, bóle stawów obwodowych, bóle kręgosłupa.

ORTOPEDYCZNA TERAPIA MANUALNA wg KONCEPCJI KALTENBORNA – EVJETH’a
 Koncepcja łączy wiele metod terapii manualnej, włączając w terapię:

 • masaż klasyczny, funkcyjny i poprzeczny,
 • czynną relaksację mięśni,
 • mobilizację stawów oraz tkanki nerwowej,
 • ćwiczenia rehabilitacyjne, usprawniające oraz poprawiające motorykę (w tym czynności dnia codziennego).
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej