Mając na względzie prawidłową profilaktykę rozwoju aparatu dzieci, od 8 lat prowadzimy badania w ramach programu „Zdrowa Nóżka i Kręgosłup”. Pojawiamy się w przedszkolach, do których uczęszczają Wasze dzieci i docieramy do Was z informacjami w jaki sposób przystąpić do badania. Nie angażując Waszego dodatkowego czasu dbamy o właściwy rozwój dzieci. We wszystkich zrealizowanych edycjach wykonaliśmy ponad 20 tysięcy badań, więc o doświadczenie nie musicie się martwić. Sam program profilaktyki również podlega ciągłej ewaluacji i w tegorocznej edycji wzbogacony jest o ocenę podologiczną i dietetyczną – to istotne elementy mogące mieć wpływ na rozwój aparatu ruchu.
Jako Rodzic widzisz swoją pociechę na co dzień. Dostrzegasz najmniejsze szczegóły w jej rozwoju, niezależnie od wieku, i cieszysz się każdą przełomową chwilą. Wkładanie malutkich stóp do buzi, raczkowanie, pierwsze kroki, a z biegiem czasu inne aktywności – kto z nas jako Rodzic nie czerpał ogromnej radości z tych wydarzeń w życiu naszego dziecka ?
Zacznijmy zatem od początku, chronologicznie przyglądając się rozwojowi aparatu ruchu u dzieci. Po rozwiązaniu ciąży nasze maleństwo rodzi się ze stawami biodrowymi, które są w odwiedzeniu. Stawy kolanowe są szpotawe, natomiast stopy są fizjologicznie płaskie. Już w pierwszym roku życia dziecka zachodzi ogromny krok milowy w jego rozwoju – pierwsze próby stania obunóż oraz pierwsze stawiane kroki. Każdy Rodzic z niecierpliwością czeka na ten moment, a gdy już nadejdzie, towarzyszą mu pierwsze pytania: jakie obuwie powinno nosić nasze dziecko? Czy na pewno prawidłowo stawia stopy? Dlaczego chodzi na palcach? Kolejnym ważnym momentem rozwoju jest czas kiedy nasze dziecko osiąga 2 rok życia, wtedy stawy kolanowe ze szpotawości przechodzą w fizjologiczną koślawość. A gdy ten proces trwa, kolejne zmiany zaczynają zachodzić w małych stopkach. W 4 roku życia pojawiają się pierwsze łuki, które możemy zaobserwować u dzieci podczas badania z użyciem podoskopu tzw. łuk poprzeczny oraz łuk podłużny. W tym samym czasie w wyższych partiach ciała także zachodzą istotne zmiany. Kiedy nasza pociecha ma brzuch wypięty, pośladki ma wystające oraz pogłębioną lordozę mówimy o przodopochyleniu miednicy, które w 4 roku życia dziecka powinno ulec wyrównaniu. Do 7 roku życia stopa dziecka pozostaje płasko-koślawa. Dlatego w opisanym wyżej okresie rozwoju, któremu towarzyszy taka ilość istotnych zmian, obserwacja dziecka jest bardzo istotna. Przyglądajmy się bacznie sposobowi poruszania, ułożeniu stóp, kolan, zwracajmy uwagę na symetrię ciała małego człowieka.
Co podczas takiej obserwacji powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim dolegliwości bólowe zgłaszane przez maluszka (bóle kolan, stóp, kręgosłupa), sposób ścierania butów – czy jest symetryczny, a jeżeli nie to po której stronie występuje największe starcie (po stronie bocznej czy przyśrodkowej?). Każda uwaga skierowana przez dziecko lub zauważona przez Rodzica nie powinna być bagatelizowana, to mogą to być pierwsze objawy wad postawy. Nie oznacza to jeszcze konieczności natychmiastowej wizyty u lekarza ortopedy, kompetentny fizjoterapeuta wskaże Wam sposób postępowania oraz niezbędne działania jakie należy podjąć. Mimo Waszych najlepszych chęci pewne niuanse rozwoju aparatu u dziecka mogą jednak pozostać niezauważone – jak temu zapobiec ? Odpowiedź jest prosta, to profilaktyka rozwoju w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie zapominajcie o badaniach kontrolnych wykonywanych regularnie w okresie dojrzewania.
Czy Wasze dziecko powinno się obawiać takiego badania ? Absolutnie nie. Badanie jest bezbolesne i wykonywane w obecności opiekuna przedszkolnego co eliminuje u dziecka ewentualny stres. Podczas badania oceniamy i poszukujemy ewentualnych nieprawidłowości w obszarze stóp, kolan, miednicy, kręgosłupa i obręczy barkowej. Wykorzystujemy do tego narzędzia diagnostyczne, m.in. takie jak podoskop i cyfrowa mata pedobarograficzna. Uzyskujemy dzięki temu obraz obciążeń na stopach małego pacjenta. W ocenie podologicznej przyglądamy się paznokciom, brodawkom oraz innym zmianom skórnym w obrębie stóp. Natomiast w ocenie dietetycznej rozważamy wagę Dziecka w kontekście jego wzrostu i postawy. To wszystko prowadzi do precyzyjnych wyników, którymi dzielimy się później z Wami podczas indywidualnych konsultacji i gdy zachodzi taka potrzeba wskazujemy właściwy sposób postępowania.
Mamy nadzieję, że teraz już rozumiecie jak ważna jest profilaktyka. A jeżeli przeczytaliście ten tekst do końca to nie zapomnijcie podzielić się tą informacją z innymi Rodzicami, być może nie starczyło im sił na dotarcie do tego miejsca.